Jestem

Posted on

Wpis powstał z początkiem stycznia.

Jestem – takim okrzykiem przywitała mnie dokładnie dwa lata temu moja Najmłodsza Córka. Wyskoczyła z dróg rodnych (rekordowe 1,5 godziny od pierwszych skurczy) i już leżała na moim brzuchu kwiląc – tym samym zaznaczając swoją obecność. A ja – głaszcząc jej nagie ciało, i słysząc jej głos – dotykałam, doświadczałam nowego Życia.

Dziś, to Słowo o Życiu, o Jestem, przyszło do mnie też podczas mszy żałobnej za mamę mojego bliskiego znajomego. Czy to, że ktoś umarł, przestał istnieć? Według wiary – narodził się dla Nieba, żyje, choć nie tu. Jest tu – gdy przywołany, obecny w naszych wspomnieniach, myślach, sercu. Jest.

Bóg, spotykając Mojżesza jako krzak gorejący, wypowiada swoje imię: “Jestem, który Jestem”. Przedstawia się jako Istnienie – tak to czytał św Tomasz z Akwinu. Czysta Obecność – to już wystarcza by opisać Boga. Bibliści dopełniają znaczenie o “Jestem dla Ciebie” – Esencja Miłości.

“Jestem” torpedowało dziś moją głowę z wielu stron.

Dziś też Aga Rzewuska – Paca (Empowered Living) przypomniała mi ćwiczenie NVC, gdzie uczestnicy warsztatu dialogują ze sobą za pomocą dwóch krótkich zdań. “Jestem” – mówi pierwsza osoba. “Widzę Cię” – odpowiada druga. Do tej pory, gdy wchodziłam w tę wymianę słów, koncentrowałam się na usłyszeniu “widzę cię” – doświadczając radości, że ktoś mnie widzi taką jaka jestem, to widzenie stwarzało mnie, nadawało istnienia mojej osobie.

Dziś – w tych okolicznościach Narodzin i Śmierci – skupiłam swoją uwagę na tym, co stoi za wypowiedzeniem przeze mnie słów “Jestem”, nie czekając na odpowiedź tej drugiej osoby. Wdzięczność za moje życie. Nie za historię, za to co mam czy jaka jestem. Za samo istnienie. Za Bycie. Za to że jest dla mnie Miejsce na Ziemi.

Uwielbiam rozmawiać z moimi dziećmi (już znają to na pamięć):
„Kocham Cię” – mówię. – „A wiesz za co?” – pytam niby podchwytliwie.
I zanim zdąży otworzyć usta dopowiadam szybko: „Po prostu za to, że jesteś. Nie musisz nic robić, czy jakaś być. Kocham Cię po prostu bo Jesteś.

// Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

  • Udostępnij
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzanna Suwałowska

To piękna inspiracja słowna dla mnie: Kocham Cię, bo jesteś. Dziękuję.

1
0
Jeśli masz ochotę, zostaw komentarz :-)x